Galeria 2011

Cymes! Cymes!

Zobacz inne galerie

Autor fotografii: Katarzyna Pisarczyk

Takiego spektaklu jeszcze w Toruniu nie było! Sztuka „Cymes! Cymes!" w reżyserii Jana Szurmieja przyciągnęła tłumy. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Reżyser, a zarazem aktor żydowskiego pochodzenia współpracujący m.in. z Teatrem Żydowskim w Warszawie stworzył niezapomniane widowisko, w którym światowe przeboje przeplatają się z dowcipami i życiową mądrością ludu.

„Cymes! Cymes!" opowieść o narodzie wybranym, jego tradycjach, stosunku do drugiego człowieka oraz sile wiary, przyprawiona niebanalnym humorem. Dzięki temu widowisku mamy okazję poznać kulturę żydowską z nieco innej strony.

Jednak "Cymes! Cymes!" to przede wszystkim spektakl muzyczny, głośny, kolorowy, z tłumem na scenie, żydowską muzyką i pewną nostalgią w tle. Wszystkie wokale, zarówno chóralnie jak i solowe brzmią wspaniale - od pierwszej do ostatniej piosenki.

W sztukę można zatem dosłownie wpaść po uszy, zatopić się w niej, skonsumować ze smakiem niczym tytułowy cymes - rodzaj słodkiego żydowskiego gulaszu, serwowanego zwykle jako deser.

Świetną grę aktorską i jej efekty publiczność nagrodziła gromkimi brawami, dopominając się bisów po każdej piosence. Przedstawienie bezwzględnie godne polecenia - po prostu pyszny cymes!

Teatr wypełniony po brzegi, lawina śmiechu, wesołe miny oraz owacje na stojąco osób oglądających przedstawienie… To wszystko składa się na obraz, jaki można było zobaczyć podczas spektaklu Cymes! Cymes!, który Torunianie obejrzeli 28.01 oraz 29.01.2011 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.
Oryginalny żydowski humor, nastrojowa muzyka pomieszana z kabaretową, kolorowe stroje oraz wspaniałe głosy śpiewających aktorów zachwyciły wszystkich zebranych w Teatrze. Sztuka cieszyła się ogromny powodzeniem, o czym świadczyły pozytywne recenzje osób przybyłych na spektakl. Z kolei wybuchające salwy śmiechu wśród publiczności, wywołane przez skecze suto zakrapiane żydowskim humorem świadczyły o wyśmienitej zabawie jej uczestników. Po prostu Cymes!.

Cymes! Cymes! to przedstawienie muzyczne, w którym kabaret, muzyka, śpiew i taniec przeplatają się ze skeczami, dowcipami i monologami przepełnionymi żydowskim humorem. To także ponadczasowa opowieść o narodzie wybranym, jego obrzędach, tradycjach, stosunku do drugiego człowieka, wierze i cierpieniu przyprawiona niewybrednym humorem. Cymes to rodzaj słodkiego gulaszu. Słodycz cymesu ma symbolizować „nadzieję na słodszy nowy rok”. Samo słowo cymes oznacza w jidysz coś przyjemnego, w języku polskim „cymes” to po prostu coś bardzo, bardzo, bardzo smacznego.